Domowa stacja ładowania samochodu elektrycznego – jak wybrać?

strefa_ev_stacje_ladowania_samochodow_elektrycznych_jaki-wallbox-do-domu

Decydując się na zakup samochodu elektrycznego dobrze jest zaopatrzyć się we własną stację ładowania. Własny Wallbox, w porównaniu do publicznych stacji ładowania, gwarantuje dużą oszczędność czasu i niezależność. Stojąc przed wyborem odpowiedniego Wallboxa na pewno zastanawiasz się, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę.

Odpowiadamy więc na pytanie – jak wybrać Wallboxa?

Każda ze stacji ładujących samochody charakteryzuje się takimi parametrami jak:

Moc ładowania wyrażona w kW (kilowaty)

Moc ładowania wpływa bezpośredno na czas ładowania samochodu elektrycznego. Im większa moc tym czas ładowania będzie krótszy. Należy jednak pamiętać, że moc ładowania oferowana przez ładowarkę nie zawsze zostanie do końca wykorzystana. Dużo zależy od ładowarki pokładowej samochodu elektrycznego.

Przykładowo – jeżeli samochód wyposażony jest w ładowarkę pokładową zdolną do przyjęcia mocy 7kW, to podłączając auto do Wallboxa o mocy 22kW samochód i tak nie przyjmie więcej niż wspomniane 7kW.

Rodzaj przyłącza – jednofazowe (230V), czy trójfazowe (400V)?

W tym wypadku wiele zależy od możliwości domowej instalacji elektrycznej.
Stacje ładowania zasilane przyłączem trójfazowym mają większą moc i dostarczą samochodowi elektrycznemu więcej prądu w krótszym czasie, niż te zasilane jedną fazą. W dalszym ciągu trzeba jednak pamiętać o parametrach ładowarki pokładowej w aucie, o czym pisaliśmy punkt wyżej.

Co więcej, należy sprawdzić zabezpieczenie przyłącza budynku, czyli jakie może być maksymalne natężenie przesyłanego z sieci energetycznej prądu do nieruchomości. Przykładowo, jeżeli domowa instalacja posiada zabezpieczenie 25A to nie powinniśmy kupować Wallboxa o wyższym amperażu.

Wszystkie wspomniane parametry instalacji elektrycznej znajdują się w umowie przyłączeniowej zawartej z zakładem energetycznym dostarczającym prąd do nieruchomości.

Typ wtyczki

ładowanie samochodu elektrycznego - type-2

Wtyczkę wybieramy zależnie od złącza ładowania w samochodzie elektrycznym / hybrydzie Plug-in. Najpopularniejszym złączem wśród elektryków na rynku europejskim jest wtyczka Typ-2 i zapewne takiego wtyku będziesz potrzebować.

Wallbox z kablem czy z gniazdem?

Przeglądając oferty stacji ładujących samochody elektryczne możemy podzielić je na takie z wbudowanym kablem do ładowania, bądź samym gniazdem. W tym wypadku wybór powinien opierać się na Twoich preferencjach.


Oferujemy nieodpłatną pomoc w doborze domowej stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Jeżeli potrzebujesz pomocy z wyborem najlepszego wallboxa służymy pomocą!

Zapraszamy do kontaktu poprzez poniższy formularz:


    Sprawdź polecane przez nas domowe stacje ładowania samochodów elektrycznych:

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *