Ładowanie samochodu elektrycznego – często zadawane pytania

strefa_ev_stacje_ladowania_samochodow_elektrycznych_faq

Przed zakupem samochodu elektrycznego, a nawet już po zakończonej transakcji, może pojawić się wiele pytań, co do jego prawidłowego ładowania, użytkowania i możliwych problemów. Zebraliśmy listę najczęściej pojawiających się pytań, na które chcemy Wam odpowiedzieć. 

Ile kilometrów mogę przejechać na naładowanej do pełna baterii?

Samochody elektryczne różnią się od siebie zasięgiem. Standardowe miejskie modele powinny przejechać na jednym ładowaniu ok. 150-200 km. Modele premium (np. Mercedes-Benz EQS , Tesla Model S/ X/ Y deklarują zasięgi powyżej 500 km.

Co wpływa na zasięg samochodu elektrycznego?

Wśród czynników wpływających na zasięg jazdy pojazdów elektrycznych wyróżniamy temperaturę zewnętrzną, wagę samochodu, styl jazdy, wiek baterii, wyposażenie samochodu (klimatyzacja, radio, itd.), topografia pokonywanej trasy.

Czy mogę ładować samochód ładowarką kupioną poza salonem?

Nie ma żadnych przeciwwskazań do zakupu stacji ładowania w innym miejscu niż salon, w którym kupiliśmy samochód. Ważne są natomiast parametry urządzenia, w szczególności rodzaj wtyku, moc ładowania, dopasowanie do docelowej instalacji elektrycznej.

Czy mogę ładować samochód elektryczny stacją ładowania o wyższej mocy niż ta przewidziana w ładowarce pokładowej samochodu?

Tak, ale należy pamiętać, że samochód i tak będzie ładowany z mocą wbudowanej ładowarki pokładowej. Przykładowo – jeżeli samochód wyposażony jest w ładowarkę pokładową zdolną do przyjęcia mocy 7kW, to podłączając auto do Wallboxa o mocy 22kW samochód i tak nie przyjmie więcej niż wspomniane 7kW. Sprzyja to bezpieczeństwu baterii samochodowej.

Czym się różni stacja ładowania AC od stacji DC?

Stacje ładowania AC wykorzystują do ładowania samochodów prąd przemienny. Zależnie od mocy stacji czas ładowania samochodu powinien wynosić od dwóch do pięciu godzin.

Stacje ładowania DC korzystają z prądu stałego i ładują samochód dużo szybciej niż stacje AC. Ze względu na wysoką moc i krótki czas ładowania stacje DC instalowane są w miejscach publicznych, na przykład przy autostradach. Natomiast stacje AC, zwane Wallboxami, sprawdzają się na prywatnych posesjach, w garażach, biurach itd.

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem własnej stacji ładowania zapraszamy do naszego artykułu – Domowa stacja ładowania samochodu elektrycznego – jak wybrać?

Co się stanie jeśli odjadę samochodem podczas ładowania?

W większości samochodów elektrycznych nie ma możliwosći ruszenia jeżeli kabel ładowania jest podpięty – także nic złego nie powinno się stać.

Czy podczas ładowania samochodu ktoś niepowołany może odłączyć mój samochód od stacji ładowania?

Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, ponieważ w zamkniętym samochodzie następuje blokada uniemożliwiająca wyjęcie wtyczki.

Identyfikacja RFID – do czego służy?

Jeżeli instalujesz swoją stację ładowania samochodów elektrycznych w miejscu, do którego dostęp ma więcej osób – na przykład parking podziemny, parking restauracyjny itd., dobrze jest mieć stację wyposażoną w funkcję autoryzacji Użytkownika. Dzięki temu ze stacji skorzystać będą mogły tylko osoby posiadające kartę autoryzacyjną.


Oferujemy nieodpłatną pomoc w doborze domowej stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Jeżeli potrzebujesz pomocy z wyborem najlepszego wallboxa służymy pomocą!

Zapraszamy do kontaktu poprzez poniższy formularz:


    Sprawdź oferowane przez nas stacje ładowania z funkcją autoryzacji RFID:

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *